Windows Terminal Ayarlar Menüsünün Arayüz Tasarımı Değişiyor

Microsoft, 2019 yılının başlarında Windows 10 için duyurduğu Windows Terminal‘i tanıtmıştı. Bu yeni komut satırı uygulaması, kullanıma sunulduğu günden bu güne pek çok güncelleme ile çeşitli geliştirmeler aldı.

Kullanıcı tecrübesini düzgünleştirmek üzere komut satırı uygulamasının arayüz dizaynında da sık sık geliştirmelere giden Microsoft, bu defa Windows Terminal’de bulunan ‘Ayarlar’ menüsünü daha fonksiyonel hale getirecek yeni bir arayüz üzerinde çalışıyor.

Yeni arayüz, Windows 10’un Ayarlar menüsünü anımsatıyor:

Yakında gelmesi beklenen güncelleme ile kullanıcıların tecrübesine sunulacak yeni arayüz, ‘Ayarlar’ menüsünün yeni bir sekme olarak açılmasına imkan sağlayacak. Bu yeni arayüz ile birlikte Windows Terminal özelleştirmelerinin çok daha pratik bir halde yapılması sağlanmış olacak. Kullanıcılar, Terminal özelleştirmeleri için JSON belgesi üzerinden komut vermeye gerek görmeden alışıldık bir Windows menüsü görünümü ile basitçe değişiklik yapabilecekler.

Gelecek olan yeni arayüzü kullanmayıp klasik yoldan çalışmaya devam etmek isteyenler için arayüzü faal etmeme seçeneği de her vakit mevcut olacak. Kullanıcılar dilerlerse JSON belgesi kullanarak süreç yapmaya devam edebilecek.

Tema ve görünüm ayarları, menüden basitçe düzenlenebilecek:

Yeni arayüze dair birinci ayrıntılar Windows Terminal program yöneticisi olan Kayla Cinnamon tarafından Twitter üzerinden kısa bir görüntü ile paylaşıldı. Yeni arayüzün yakında kullanıma sunulması bekleniyor. Windows Terminal’in yeni ‘Ayarlar’ arayüzü ve tüm yenilikleri için buraya tıklayarak şirketin GitHub sayfasını takip edebilirsiniz.