X5’in eski dizayncısı BMW’yi eleştirdi

Spor arabaları ile öne çıkan Alman otomotiv devi BMW, yeni periyot için tasarladığı araçları ile hayli fazla eleştirildi. Yeni periyot araçlarında eskiye nazaran farklı bir konsept benimseyen araba üreticisi, X5’in eski dizayncısı Frank Stephenson tarafından da tenkide maruz kaldı.

“iX’in ruhunu kaybeden bir araç”

iX modelini yeni bir mobilite çağı olarak nitelendiren BMW’nin elektrikli arabası, X5 modeli kadar uzun ve geniş bir yapıya sahip değil. Birebir vakitte Yeni iX’in, bir X7 kadar dingil arası de bulunmuyor. Yeni iX‘in bu yapısı, Stephenson’a nazaran büyük bir iç alan sağlayacak. Tıpkı vakitte bu oranların hoş olabileceğini de düşünen araba tasarımcısının temel odağı ön ızgaralarda.

Yeni dizayna sahip ön ızgaraların çok büyük olduğunu düşünen Stephenson, arabanın geri kalanın da gerginlik olmadığını söylüyor. BMW yenilenen bu yapıyı minimalist bir tasarım olarak nitelendirse de, eski dizayncı Stephenson bunun çok kolay olduğunu savunuyor.

Aracın hareket etmediğini söyleyen eski dizayncı, “Benim için hareketli objeyi tasarlamanın hakikat yolu bu değil. Aracın hareket etmeye hazır üzere görünmesini tercih ederim” diyor. Bu durumun aracın çizgilerinin olmamasından kaynakladığını belirten Stephenson, BMW’nin ızgaradaki üzere sadeliğe olan ilgisini anlasa da, mobilite çağı diyerek çok ileri gittiklerini de belirtiyor.

Ayrıyeten eski dizayncı Stephenson, konuşmasına şöyle devam ediyor; “Sınırların olmaması bir aracı neredeyse statik olan bir şeye dönüştürebilir, bence bu otomobil yandan bakıldığında çok durağan görünüyor“.

BMW’nin yeni jenerasyon tasarım algısını eleştiren Stephenson, son olarak şunları söylüyor; “Neredeyse ruhunu kaybetmiş bir araç. Burada demek istediğim eser tasarımcısını eleştirmek değil. Lakin eserler ürün üzere görünür, otomobiller araba üzere görünür. Tıpkı meslek değil.

BMW’nin yeni kuşak tasarımı ve elektrikli arabası iX hakkında siz ne düşünüyorsunuz?