Yeni MacBook’lar iPhone, iPad ve Apple Watch’u Kablosuz Şarj Edebilir

Apple, mevcut eserlerinde yeni teknolojileri kullanıcılara sunmaya devam ediyor. Şirket, artık de daha âlâ batarya ve gelişmiş performans getiren özel M1 yongalarına sahip yeni bir Mac serisini piyasaya sürdü. Lakin yayınlanan son raporlara nazaran, şirketin bu yıl içerisinde Mac için planladığı şeyler bununla da hudutlu kalmıyor. Apple, Mac serisi için çok daha büyük yenilikler planlıyor. Şirket, bir MacBook’un iPhone’u, iPad’i ve hatta Apple Watch’u kablosuz olarak nasıl şarj edileceğini ayrıntılandıran yeni bir patent müracaatında bulundu.

“Elektronik aygıtlar ortasında endüktif şarj” başlıklı patent, iPhone’u, Apple Watch’u ve başka Apple aygıtlarını, MacBook aracılığı ile kablosuz bir halde nasıl şarj edebileceğinizi açıklıyor. Patent, trackpad’in her iki tarafındaki alanı kablosuz şarj pedleri olarak gösteriyor. Bu, bahsi geçen Apple eserlerini MacBook’un üzerine basitçe yerleştirip kablosuz şarj edebileceğimiz manasına geliyor.

MacBook, gücü iletecek olan avuç içi destekleri üzerinde endüktif bobinler barındırıyor. Bu durum yeni bir şey değil çünkü birçok kablosuz şarj aygıtı bu teknolojiyi kullanıyor. Lakin şirket, emsal teknolojiye sahip öteki patentler de sundu. Bu sebeple kablosuz şarjın yakın gelecekte gerçekleşebileceğini varsayım edebiliyoruz. Endüktif bobinler, sırf öbür aygıtları şarj etmekle kalmıyor, tıpkı vakitte MacBook’un kendisini şarj etmek için de kullanılabiliyor. MacBook’u şarj etmek için bir kablosuz şarj aygıtı yahut kablo kullanmanız gerekiyor.

Son olarak, teknolojinin şimdi patent evresinde olduğunu ve ne vakit hayata geçirileceği ile ilgili bir bilginin bulunmadığını belirtelim. Lakin, patent müracaatları da bize gösteriyor ki yakın gelecekte bu teknolojiyi kullanmaya başlayabileceğiz.