Yeni Qualcomm yongaları araçları daha akıllı yapacak

Dünyanın en büyük yonga üreticilerinden Qualcomm, araçları daha akıllı hale getirecek olan dördüncü kuşak Snapdragon Otomotiv Kokpit Platformlarını sanal olarak düzenlenen ‘Automotive Redefined’ etkinliğinde tanıttı.

Dördüncü jenerasyon Snapdragon Otomotiv Kokpit Platformları tanıtıldı

Etrafımızdaki çabucak her aygıtın giderek daha akıllı hale geldiği üzere arabalar de bu akıma süratli bir biçimde ayak uydurmaya başladı. Gerçekten otonom araç yahut akıllı araba kavramlarını evvelden hiç olmadığı kadar sık duyuyoruz. 

Çoklukla akıllı telefonlara yönelik olarak ürettiği yongalarla bilinen Qualcomm, iki günlük sanal ‘Automotive Redefined’ etkinliğinde, en geç 2024 yılının başlarında arabalara gelecek olan dördüncü kuşak Snapdragon Otomotiv Kokpit Platformlarını tanıttı. 

Teknoloji, daha az güç ile daha yüksek performans elde edilmesini sağlayan 5 nanometre çip üretimine dayanıyor. Aktiflik öncesinde verdiği röportajda konuşan Qualcomm’un araba kısmının genel müdürü Nakul Duggal, “Bugün meskeninizde, ofisinizde yahut telefonunuzda kullanabileceğiniz birçok cümbüş ve bilgi ekosistemi otomobilinizin bir modülü olacak” tabirlerini kullandı.

Yeni platform üstün yapay zeka özellikleri içeriyor

“Arabalar etraflarından daha fazla haberdar olacak. Ayrıyeten otonom biçimde gidebilecekler” diyen Duggal, bu ve daha fazlasının önümüzdeki dört yahut beş yıl içinde hayatımızın bir kesimi olacağını söyledi.

Dördüncü kuşak Snapdragon Otomotiv Kokpit Platformları, kokpitin daha akıllı ve büsbütün yolcuların tercihlerine uyarlanabilir olmasını sağlayan gelişmiş grafikler, multimedya, bilgisayar görüşü ve yapay zeka özellikleri içeriyor. 

Navigasyon ve cümbüş için kullanılabilen 10 yahut daha fazla çoklu yüksek çözünürlüklü ekranı destekleyen platform, tıpkı vakitte otomobilin içinde yahut etrafında neler olduğunu izlemek için birden fazla yüksek çözünürlüklü kamera girişine de sahip. 

Platformdaki geliştirilmiş yapay zeka yetenekleri; daha fazla şoför ve yolcu kişiselleştirmesi, araç içi sanal yardım, doğal ses denetimi, şoför izleme ve yolcu varlığını algılama imkanı sağlayacak. Teknoloji, koltuk ve ayna pozisyonlandırma, klima ve ses tercihleri ​​gibi bilgi-eğlence ve araç denetimleri konusunda yolcuların tercihlerini daima olarak öğrenebiliyor ve bunlara ahenk sağlayabiliyor.

Şu anda Qualcomm’un teknolojisi donatılmış yaklaşık 150 milyon otomobil var. Üçüncü jenerasyon Snapdragon Otomotiv Kokpit Platformunu kullanan araçlar bu yıl satışa sunulacak. Dördüncü kuşak Snapdragon Otomotiv Kokpit Platformu’na sahip araçlar ise 2023 sonlarında yahut 2024’te yollara inecek.

FIRSAT ESERLERİ