Yerli Hosting Şirketi Natro Yabancılara Satıldı

Türkiye’de uzun süredir çeşitli teknoloji şirketleri, geliştiricileri bulunuyor; fakat yerli geliştiriciler bir süre sonra ürünlerini, şirketlerini yabancı yatırımcıların büyük teklifleri ile satıyor. Bunun son örneklerini Türkiye’nin en büyük hosting şirketlerinden birisi olan Natro Hosting yaşadı.

Natro, 1999 yılında kurulmuş, aradan geçen zaman içinde Türkiye’nin önde gelen hosting sağlayıcılarından birisi haline gelmiştir. Şirket, Belçika merkezli dijital servis sağlayıcısı team.blue bünyesine dahil oldu. İki taraf arasında yapılan anlaşmaya göre Natro, hisselerinin tamamını team.blue’ya devredecek.

Satışın finansal detayları henüz resmi olarak duyurulmadı. Fakat ulaşılan bilgilere göre anlaşma 200 milyon TL’nin üzerinde bir rakama gerçekleşti. Natro’nun İstanbul ofisinde 70 çalışanı bulunuyor ve CEO Nedim Mitrani liderliğindeki yönetim ekibi önderliğinde ofis, faaliyetlerini sürdürecek.

Natro Hosting, Team Blue şirketine satıldı!

Alanında Türkiye Lideriydi

Natro, uzun süredir çok geniş bir hizmet seçeneği sunuyordu. Web hosting hizmetleri, alan adı kaydı, e-mail hosting, farlı güvenlik çözümleri ve sanal sunucu gibi son derece kapsamlı ürün yelpazesine sahip olan şirket, 120 binden fazla aktif müşteriye hizmet veriyor, 500 binden fazla kayıtlı alan adı ile öne çıkıyordu. Bütün bu rakamlar Natro’yu Türkiye hosting pazarının lideri konumunda tutuyordu.
Team.blue, 2019 yılında Combell Group, Register Group ve TransIP birleşimiyle oluşmuştu. Şu an Avrupa’da 2 milyondan fazla müşterisi bulunuyor. Belçika merkezli firma, Avrupa’nın 10 farklı ülkesinde faaliyetlerine devam ediyor. Hizmetleri ve yenilikçi çözümleri ile bütün dünya genelinde girişimci ve yazılımcıların en fazla tercih ettiği dijital servis sağlayıcılarından birisi konumunda yer alıyor.
Teknoloji, internet, web, hosting, alan adı, sanal sunucu ve daha pek çok alanda müşterilerine hizmet vermeye devam ederken diğer taraftan yatırımlarını zenginleştirmek için arayışlarını sürdürüyor. Natro ile de Türkiye pazarında etkin bir rol oynamaya çalışırken aynı zamanda faaliyet gösterdiği ülkeler arasına Türkiye’yi de dahil etmiş bulunuyor.

Türk Şirketler Birer Birer Satılıyor

Team.blue, bünyesinde çeşitli markaları barındırıyor ve bunlar Avrupa’nın en yüksek profilli markaları arasında yer alıyor. Natro CEO’su Nedim Mitrani, satın alma işlemine dair yaptığı açıklamada şirketlerinin team.blue’ya katılacak olmasından büyük heyecan duyduklarını belirterek Avrupa’nın en büyük şirketlerinden birisi tarafından destekleneceklerini, bunun yenilikleri beraberinde getireceğini, ürünleri ile müşterilerini şaşırtmaya devam edeceklerini ve Türkiye’de daha da büyüyeceklerini ifade etti. Aslında bu satışın Natro’nun başarı öyküsünde sadece yeni bir bölüm olduğuna vurgu yaptı.
Geçtiğimiz günlerde Türk oyun şirketi Peak Games, 1,8 milyar dolara Zynga’ya satılmış ve bu satış, Türk teknoloji şirketlerinin içerde destek bulamadıklarından dolayı büyümelerini tam tamamlayamadan yabancılar tarafından satın alındığı, bunun aslında ülkenin teknoloji yatırımları açısından üzücü bir durum olduğu yorumları yapılmıştı. Benzer durum, Natro için de geçerli. Üstelik Natro’nun hizmet verdiği alanlar veri gizliliği, veri güvenliği gibi konularda çok daha etkin.