Yörüngeye Fırlatılacak Olan ASELSAT, ABD’ye Gönderildi

ASELSAN tarafından geliştirilen ASELSAT 3U Küp Uydusu, bu ay içerisinde Dünya’nın yörüngesine gönderilecek. 14 Ocak tarihinde SpaceX’in Falcon-9 roketiyle yörüngeye gönderilecek olan uydu, ABD’ye gönderildi.

ASELSAT 3U Küp Uydusu, ASELSAN tarafından geliştirilen bileşenlerin İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) tarafından üretilen platforma entegre edilmesiyle geliştirildi ve uzaya gönderilmeye hazır.

ASELSAT Küp Uydusu, alçak dünya yörüngesine yerleştirilecek

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere nazaran ASELSAT, kamera vazife yükü ile optik imaj elde edecek. Elde edilecek olan bu optik imaj, X-Bant aşağı çizgi alt sistemi aracılığıyla yer istasyonuna indirilecek. Buna nazaran sayısal kart misyon yükü üzerinde bulunan radyasyon dozimetrisi ve sıcaklık sensörüyle uzay ortamı hakkında istatistiksel bilgi toplayacak.

ASELSAT Küp Uydu Projesi ile birlikte, şirket tarafından geliştirilen X-Bant vericinin yörüngedeki misyonu sırasında doğrulamasının gerçekleştirilmesi ve ASELSAN eserlerine tarihçe kazandırılması da bekleniyor.

ASELSAT Küp Uydusu’nun fırlatılacağı Falcon 9 roketi

14 Ocak tarihinde ASELSAT’ın fırlatılacağı SpaceX’in Falcon-9 roketi, SpaceX’in internet sitesinde yer alan bilgilere nazaran toplamda 102 kere fırlatıldı ve 63 kere iniş yaptı. SpaceX tarafından tasarlanan ve üretilen iki evreli Falcon-9, dünyanın yörüngesel sınıftaki birinci tekrar kullanılabilir roketi.

70 metre uzunluğa ve 3,7 metre çapa sahip olan bu roket, yine kullanılabilirliği sayesinde uzay vazifelerinin yüksek maliyetlerini bir epey kısıyor. Falcon-9, alçak dünya yörüngesine 22 bin 800 kg tartısında yük taşıyabiliyor.