YouTube Alışveriş Özelliği Test Kademesinde

Youtube’un test özellikleri ve deneyler merkezindeki duyuruya nazaran, geliştiricilerin görüntü platformu üzerinden alışveriş yapmanın yeni bir yolu üzerinde çalıştığı paylaşıldı. Youtube alışveriş olarak isimlendirilen bu özelliğe nazaran, içerik üreticilerinden görüntülerine “belirli ürünler” eklemeleri isteniyor. İzleyiciler, görüntü izleme esnasında içerik üreticileri tarafından belirlenen eserlerin satış sayfalarını görüntü içerisine yerleştirilmiş ilişki aracılığıyla görebilecekler.

Paylaşılan duyuru metninde “YouTube’da alışveriş yapmanın yeni bir yolunu test ediyoruz: Kullanıcıların YouTube görüntülerinde öne çıkan eserleri kolaylıkla keşfetmeleri ve satın almaları için yeni bir yol deniyoruz. Bu pilot programda yer alan belli içerik oluşturucular, görüntülerine seçilen birtakım eserleri ekleyebiliyorlar. İzleyiciler, görüntünün sol alt köşesindeki alışveriş çantası simgesini tıklayarak öne çıkan eserlerin bir listesini görebilecek. Ayrıyeten buradaki alandan o eserlerle ilgili daha fazla bilgi, ilgili görüntüler ve satın alma seçenekleri görmek için her eserin sayfasını inceleyebilme imkanı bulunuyor. Şu anda bu özelliği hudutlu sayıda içerik oluşturucu ile denemekteyiz. Bahsettiğimiz alışveriş butonu özelliğini ise yalnızca ABD’deki kullanıcılar; iOS, Android ve masaüstünde görebilirler.” açıklaması yapıldı.

YouTube, Ekim 2020’de kanal sahiplerinden görüntülerinde yer alan eserleri Google’ın tahlil ve alışveriş araçlarına bağlayarak etiketlemelerini ve bu süreci takip etmelerini istedi. O vakitler Google’ın kesin amacı, sırf öteki sitelerdeki öğelerin reklamını yapmak yerine direkt YouTube aracılığıyla eser satılmasını sağlamaktı. Hatta bir YouTube sözcüsü, şirketin bu fonksiyonel özelliği birkaç kanalla test ettiğini doğrulamıştı. Nedeni bilinmez, o vakitler hususla alakalı daha fazla detay paylaşmamayı tercih etmişti. Sürecin detayları artık ortaya çıkmış oldu.

Bu özelliği şimdi çalışırken görmemiş olsak da; bu sistemin temeli, Google Arama’da hayli fazla formda kullandığımız Google Alışveriş’e dayanacaktır. Google Alışveriş’i, ülkemizde bulunan birçok e-ticaret sitelerindeki mağazaların birleşik bir vitrini olarak zati kullanıyoruz. YouTube’a, Google alışveriş entegre edilirse şirket bakımından sonuçları hayli olumlu işleyecektir.