YouTube, PWA Olarak Bilgisayarınıza Yüklenebilir Oldu

Günümüzde pek çok büyük internet sitesi yahut hizmet, internet tarayıcılarından kendilerine erişen kullanıcılarını olağan bir siteyle karşılamıyorlar. Progressive Web Apps (PWA) kategorisine giren bu siteler, olağan sitelerden farklı olarak telefonunuzda yüklü olan bir uygulama üzere çalışıyorlar. Günümüzde Spotify, Pinterest, Twitter ve daha birçok dev ismin kullandığı bu sistemin bir öteki avantajı da çevrimdışı kullanımı mümkün kılıyor olması.

Google, Chrome tarayıcısında son haftalarda PWA’ların sunduğu bu çevrimdışı kullanım imkânına ağırlaşmış durumda. Şirket, Aralık ayının sonlarında geliştiricilerden PWA’ları çevrimdışı kullanıma kavuşturmalarını istemişti. Kolay bile olsa çevrimdışı tecrübe sunamayan PWA’larınsa Chrome’daki uygulamayı yükleme seçeneğinden yoksun kalacakları açıklanmıştı.

YouTube da PWA olarak yüklenebilir hale geldi:

Son günlerde Google’ın da kendi hizmetlerinin PWA’larını geliştirdiğine şahitlik etmiştik. Şirket, Fotoğraflar uygulamasını da PWA olarak yüklenebilir hale getirmişti. Bugünse YouTube’u Google Chrome tarayıcısından ziyaret eden kimi kullanıcılar, YouTube’un PWA’sının yayınlandığını gördü.

YouTube’un PWA bildirimini gören internet kullanıcıları, haliyle PWA’nın sunduğu özellikler nedeniyle bir mevzuyu merak etmeye başladı: YouTube, taşınabilir uygulamasında olduğu üzere çevrimdışı görüntü izleme hizmeti mi sunmaya başlayacak? Bu bahis hakkında şimdi resmi bir açıklama bulunmuyor, lakin PWA’nın bu türlü bir şeyi mümkün kılacağını söyleyebiliriz.

YouTube’u bilgisayarınıza nasıl yükleyebilirsiniz?

YouTube’u PWA olarak bilgisayarınıza yüklemekse epeyce kolay. Öncelikle YouTube’a gidin ve tarayıcınızın adres çubuğunun en sağında gözüken “+” işaretine basın. Bu işarete bastığınızda karşınıza “Uygulama yüklensin mi?” yazan bir pencere çıkacaktır. Penceredeki “Yükle” seçeneğine basmanızla birlikte YouTube uygulamasının kısayolu masaüstüne eklenecek. Bu sayede YouTube’u tarayıcınızdan değil, telefonda olduğu üzere kendi uygulamasından kullanabileceksiniz.