YouTube’dan kanal sahiplerini korkutan yeni kural

YouTube’da içerik üreten birisinin telif hakları ile korunan bir görüntü yahut müziği, sahibinden müsaadesiz kullanması yasak. Telif hakkı ihtarı gönderildiğinde görüntü kaldırılırken, görüntünün kaldırılmadığı lakin gelirlerin telif hakkı sahibine gönderildiği senaryo da hayli tanınan. YouTube telif hakkı kurallarını daha da sıkılaştırdı.

YouTube telif hakkı sonrasında görüntü yüklemeyi askıya alıyor

Trump destekçileri tarafından ABD Kongre Binası’nın basılması ve sonrasında algı operasyonu yapmak için yanlış bilgiler içeren görüntülerin YouTube’da yayılmasının kurallarda değişiklik yapma kararını hızlandırdığı sav ediliyor.

YouTube’da bir kanal telif hakkı ihtarı alırsa, bir hafta boyunca rastgele bir görüntü yayınlayamayacak. Birebir kanal 90 gün içerisinde 2. ihtarı aldığında, 2 hafta boyunca rastgele bir görüntü yayınlayamayacak.

90. gün yani 3 ay içerisinde 3. ihtar alındığında ise YouTube’dan büsbütün kaldırılacak. Kanal sahibi telif hakkını ihlal ettiği içeriği silse bile, ihtar kabul edilecek. Bilhassa yüksek aboneye sahip olan kanal sahipleri telif hakkı konusuna epeyce dikkat etse de, bazen gözden kaçabiliyor.

Bu durumda önemli sonuçlar ile karşı karşıya kalınması kaçınılmaz görünüyor.  YouTube telif hakkı kurallarının sıkılaştırılması hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz…