YouTuberlar ile Dolu Exxen’in Fiyatı Tartışma Yarattı

2021’in dijital platformlar savaşı olacağını artık hepimiz biliyoruz. Halihazırda ülkemizde hizmet veren Netflix, Amazon Prime Görüntü, Mubi, BluTV ve puhu TV üzere platformlara yeni yıl ile birlikte Exxen ve Gain de dahil olacak. Hatta HBO Max ve Disney+ da şu an için net tarih aşikâr olmasa da 2021’e ülkemizde hizmet vermeye başlayabilir. Bu kalabalığın ortasında en dikkat çeken yeni isim ise elbet Exxen olacak.

Aylık 9,90 TL’lik fiyatı ile aslında en uygun fiyatlı servislerden birisi olan Exxen’in dizi ve programları, Acun Ilıcalı ve Acun Medya grubunun TV8’deki ve yurt dışındaki klasik medya deneyimi ile kararlaştırıldı. Grubun deneyimi klâsik medya olsa da Exxen, bilhassa YouTube Türkiye’deki yeni medya ünlülerinin ön planda olacağı bir platform. İşte bu nedenle izleyicilerde “Zaten içeriklerine fiyatsız ulaşabildiğim üreticiler için bir platforma para verir miyim?” kaygısı var. Biz de bunu sayılarla söz etmek istedik.

Twitter sayfamız ve Telegram kanalımızdan düzenlediğimiz ankete yaklaşık 26 bin kişi katıldı. Sonuçlar şu biçimde:

 • Twitter:
  • Yeterli fiyat, abone olurum: %24
  • Yüksek fiyat, abone olmam: %43,6
  • Kararsızım: %32,4
 • Telegram:
  • Uygun fiyat, abone olurum: %27
  • Yüksek fiyat, abone olmam: %36
  • Kararsızım: %37

Öncelikle her 10 bireyden yaklaşık 3 ila 4’ünün kararsız durumda olduğunu görüyoruz. Exxen’in daha yayın hayatına başlamadan aboneliğe ikna ettiği kişi sayısı ise 10 bireyden 2 ila 3 kiş olarak karşımıza çıkıyor. Yeniden birebir şahıslardan 3 ila 4’nün de direkt abone olmayacağını belirtmesi, Exxen’in önünde güç bir imtihan olduğunu gösteriyor.

Bu sonuçlar bize ne gösteriyor?

Şayet Exxen Türkiye’deki birinci ya da şu anki tek dijital içerik platformu olsaydı işi daha kolaydı. Hiç kuşkusuz Netflix Türkiye’nin öteki ülkelere nazaran kısıtlı da olsa sunduğu içerik çeşitliliği, bu içeriklerde karşımıza çıkan simaların, proje yöneticilerinin sinema ve dizi yüzleri olmaları büyük bir etmen. Exxen’de ise insanların direkt abone olmama ya da kararsız kalma nedenleri ise içeriklerin büyük kısmında YouTuberların yer alacak olması.

Lakin burada dikkat edilecek bir öge daha var. 10 yılı aşkın müddettir klâsik medyada yaptığı çabucak her program ve format başarılı olan Acun Ilıcalı, Exxen ile mevcuttaki pazarı hedeflemiyor. Kendisinin de tabirlerine nazaran Exxen’in ana amacı, bugünün çocuk ve gençlerinin telefonlarında yer almak. Çünkü bugün ebeveyne bağımlı birer tüketici olan çocuklar ve gençler, 2020’li yılların son çeyreğinde artık bağımsız birer tüketici olacaklar.

Exxen ve içerikleri hakkındaki ayrıntıları açıkladığımız görüntümüzü da aşağıdan izleyebilirsiniz:

Exxen’in fiyatı hakkında toplumsal medyadan gelen yorumlar: